Od Byrds k Eagles, dokument BBC

Od Byrds k Eagles, tak se jmenuje dokument BBC dostupný na YouTube. Pro Mátu je to samozřejmě dokument z kategorie povinných, tedy must see, nebo lépe must hear.

Dokument něco přes hodinu mapuje hudební mesaliance druhé poloviny 60. let v okolí Los Angeles, tehdejší Mekky folk-rockové hudby. Kalifornské kapely a písničkáři patřili ke světové špičce a jejich písně hrály stejnou ligu jako nahrávky Beatles, Rolling Stones, The Who, Erica Claptona, Simona & Grafunkela a dalšich ikon 60.let

Třeba budete jako já hltat historky, jak Byrds prodali své bluegrassové nádobíčko, aby se za stržené peníze elektrifikovali a svojí verzí Dylanovy Mr. Tambourine Man stvořili folk-rock.

Jak Byrds vyhodili z kapely Davida Crosbyho za politické kecy na podiu a za hudební nevěru se Stillsovými Buffalo Springfield na slavném Monterey’67, kde zaskočil místo Neila Younga, toho času kanaďana bez pracovního povolení v USA.

Jak se na večírku dua Crosby & Stills náhodou objevil Graham Nash, v té době slavný a taky pěkně otrávený člen Hollies, kteří odmítli nahrát jeho Teach Your Children a Marrakesh Express, že prý to není dost chytlavé na jedničku v hitparádě. Pro Hollies to byl začátek konce, pro Nashe hudební znovuzrození.

Jak se Joni Mitchelová stala famme-fatale (a Mansonův vraždící gang zase černou můrou) této folkrockové komunity nezávislých folkrockových muzikantů – autorů.

Jak se vykašlali na nezájem velkých nahrávacích společností a klidně založili své vlastní labely. Jak si navzájem vypomáhali jako studioví hráči na sólových projektech, které vznikaly paralelně s tvorbou skupiny.

Jak tato komunita za pár let po vzoru říše Římské zdegenerovala, aby ještě před svým zánikem poslala do čela hitparád Lindu Ronstand a zejména Eagles, kteří pak hodili výhybku směrem ke stadionovému rocku (pro mě nezajímavému).

Nezoufejte, pokud vaše angličtina úplně nestíhá. Během hodiny si poslechnete ukázky špičkové muziky a zvrhlíci budou odměněni opakovaným záběrem nahaté Joni Mitchel, která s triem Crosby, Stills & Nash krom nadšení pro nezávislou autorskou hudbu sdílela i vířivku, zcela v souladu s ideály hippies.

Na závěr přiznávám, že nejsem schopen posoudit, nakolik byli Crosby, Stills & Nash v rouše adamově pohlední chlapi. Protože nahá žena, to je vždycky krása. Ale nahej chlap, to je vždycky akorát sranda.